ЗАТВОРСКА ПТИЧИЦА
Каро Севиџ
Кад сте на тајном задатку, и најмања грешка вас може коштати живота. Детективка Бејли Морган није била на тајном задатку откако је последњи пошао по злу и оставио јој неизбрисиве ожиљке на телу и души. Када њену колегиницу и пријатељицу Алис пронађу мртву у женском затвроу, Бејли одлучује да је замени и врати се тајним задацима. Препуштена себи и прерушена у затвореницу, Бејли креће на опасно путовање кроз мутно затворско подземље.
МАЛА ИСТОРИЈА РЕЛИГИЈЕ
Ричард Холовеј
Људи неизбежно постављају себи питања о томе ко смо и одакле потичемо. Постоји ли тамо горе неко, неко ко је створио васељену? Када умремо, да ли нас чека још нешто? И како то изгледа? Тим и сличним питањима људи су се широм света бавили током много векова. У потрази за одговорима, дошли су до различитих објашњења. Ричард Холовеј представља саосећајног али проницл...
КРЕЧАНА
Томас Бернхард
Кречана је најрадикалније, формално најконсеквентније и естетски најуспелије дело које је Бернхард дотад написао. Ригорозност и неумољивост наративне технике овде достиже свој врхунац и обликује не само дух романа већ и Бернхардово писање. У овом роману се први пут појављује тема која ће играти проминентну улогу у каснијим делима – разрађивање и записивање студије коју Бернхардов јунак има у глави постоји у глави, али није способан да је стави на папир. Кречана је портрет окрутности свакодневног живота, ужаса рутине и њеног разорног дејства на људски ум.
Мајстор свитања: Петер Хандке - биографија
Малте Хервиг
Петер Хандке је један од најконтроверзнијих и најплоднијих савремених писаца. Када је Шведска академија 10. октобра 2019. године обзнанила да је управо он добитник Нобелове награде за књижевност, уследила је међународна узбуна какве у историји ове награде још није било. Скоро нико није очекивао да ће писац вечито неприлагођен моди времена добити Нобелову награду.
Хаковање Дарвина
Џејми Мецл
„Аутор нас одводи до неистражених граница биологије и технологије, и открива свет пун обећања и опасности.“ – Др Сидарта Мукарџи, аутор бестселера Ген
Путеви свиле
Питер Франкопан
Нова историја света.
„Историјски бестселер који нас наводи да преиспитамо своје претпоставке о свету.“ Wall Street Journal
Оно о чему се не може говорити
Елведин Незировић
„Рвући се непрестано с болним искуством које га је одредило, уз које је стасао и које у својој прози не напушта, напросто зато што оно не напушта њега, свестан суштинске немоћи писца да бира сопствене јунаке и теме, аутор овог колико предивног толико и потресног штива боље од многих разуме окрутну истину чувене Фокнерове реченице о прошлости која ’никада није мртва, па најчешће и није прошлост’. Стога покорно исписује странице своје приче, једине коју има да исприча, с врстом мудрости која се чини већом и од њега самог.
Божја формула
Жозе Родригес дос Сантос
Желите ли да напишете занимљиву књигу? Пишите о Богу... Запитајте се о Његовом постојању, Његовој доброти, и пре свега о Његовој злоби. Желите ли да напишите бестселер? Додајте томе теолошке дилеме и фасцинантне математичке мистерије, а не заборавите ни веродостојне историјске чињенице. Као шлаг на торту, додајте актуелне светске проблеме, као што је исламски фундаментализам, и наравно, љубав с великим Љ, ону немогућу. Управо то је Жозе Родригес дос Сантос савршено извео у роману Божја формула.
Април на Влашићу
Мухарем Баздуљ
Пратећи одрастање једног младића, „Април на Влашићу” са великом прецизношћу предочава актуелне проблеме друштва и књижевне сцене. Међутим, оно што овај роман чини важним је то што његову срж не чине ни конференције, ни награде, ни ерудиција, већ једна оригинална љубавна прича.
Спартанке
Сара Померој
Мало је или нимало књига код нас о томе како је пола читаве људске популације живело у старој Грчкој. Знамо да је женама у антици место било у кући, да нису имале права да учествују у јавном животу, и да су, спрам тадашњег одређења њиховог понашања и интелектуалних предиспозиција, биле сврставане у исти скуп с децом и животињама. Али да ли је тако било у свим деловима грчке цивилизације? Да ли је и у овом погледу чудесна Спарта била посебна? Шта су заиста радиле Спартанке док су им мужеви проводили живот по агогама или у рату?